ساختار مقاله isi – شرح مختصر اجزای مقاله

ساختار مقاله‌ isi با نوشتار معمول تفاوت دارد. هنگامی که درصدد انتشار ترجمه مقاله خود در یک نشریه معتبر بین المللی هستید، باید از ساختار مشخصی پیروی کنید. این ساختار واحد نه تنها ارائه نتایج و یافته‌ها را به صورتی یکسان ممکن می‌کند، بلکه به خوانندگان امکان می‌دهد به همان میزانی که تمایل دارند مقاله را مطالعه کنند. به عنوان مثال، فردی که صرفاً در حال جستجوی مقاله در زمینه موضوع خاص یا پژوهشی است که به روش خاص انجام شده باشد تنها بخش چکیده را مطالعه می‌کند. در این نوشتار، به معرفی بخش‌های مختلف ساختار مقاله isi پرداخته‌ایم. در نوشته‌های آتی هر یک از این بخش‌ها را به تفصیل شرح خواهیم داد.

بخش‌های یک مقاله پژوهشی

تقریباً تمام مقالاتی که برای انتشار تهیه می‌شوند باید از بخش‌های زیر تشکیل شده باشند:
عنوان، نام و سمت نویسندگان، چکیده، مقدمه، (مواد) و روش‌ها، نتایج، بحث و تقدیر و تشکر و مراجع.
به جز بخش‌های عنوان و مشخصات نویسندگان، هر یک از بخش‌های ترجمه مقاله پاسخ یک پرسش پژوهشی را مشخص می‌کنند:

بخش ها مقالهمعنای پرسشی بخش ها
چکیدهبه طور خلاصه چه کاری انجام شده است؟
مقدمهمسئله پژوهش چیست؟
مواد و روش‌هاچطور مسئله را حل کردیم؟
نتایجچه یافتیم؟
بحثمعنای این یافته‌ها چیست؟
منابعاز چه مراجعی استفاده کردیم؟
ضمائم (اختیاری)اطلاعات بیشتر

چکیده

چکیده خلاصه‌ای از مقاله شماست که معمولاً حجم آن از یک پاراگراف تجاوز نمی‌کند.
اطلاعات چکیده به شرح زیر تهیه می‌شود:

  1. پرسشی که پژوهش برای پاسخ به آن انجام شده است (از بخش مقدمه)
  2. نحوه طراحی آزمایش و روش‌های بررسی (از بخش مواد و روش‌ها)
  3. یافته‌های اصلی، شامل نتایج و روندها (از بخش نتایج)
  4. خلاصه‌ای از تفسیر و نتیجه‌گیری از یافته‌ها‌ (از بخش بحث)

مقدمه

در مقدمه زمینه اصلی اثر با اشاره به پیشینه پژوهش (مرور ادبیات)، ارائه خلاصه‌ای از دانش موجود نسبت به مسئله پژوهش، هدف از انجام پژوهش (به شکل طرح فرضیه، سئوال یا مسئله) و توضیح مختصری در خصوص منطق و رویکرد پژوهش به خواننده ارائه می‌شود.

مواد و روش‌ها

این بخش گاهی «مواد و روش‌ها»، گاهی «روش‌ها» و گاهی «روش‌شناسی» خوانده می‌شود.
در این بخش دقیقاً و به روشنی توضیح می‌دهید که پژوهش چگونه انجام شده است.
توضیح شما باید شامل موضوع، زمان، مکان، نوع پژوهش، طرح آزمایش یا نمونه‌گیری، روش‌ جمع‌آوری داده و روش تحلیل داده‌ها باشد.
خواننده پس از مطالعه این بخش از مقاله باید بداند که شما با استفاده از چه نوع آزمایشی موضوع پژوهش را بررسی کرده‌اید و برای انجام این آزمایش چه مراحلی را طی کرده‌اید. توجه کنید که قرار نیست در این بخش دستورالعمل گام به گامی در خصوص انجام کار به خواننده بدهید.

بحث

این بخش، تفسیر نتایج با توجه به موارد از پیش دانسته درباره موضوع مورد بررسی است.
با کمک این تفسیر توضیح داده می‌شود که بعد از انجام پژوهش چه چیزهای بیشتری در زمینه موضوع آموخته‌ایم. بخش «بحث» همواره با عنوان پرسش یا فرضیه پژوهشی و اشاره به پیشینه پژوهش به بخش «معرفی» مرتبط می‌شود. البته باید توجه داشت که نباید عین همان جملات و کلمات بخش معرفی تکرار شود، بلکه باید با اشاره به آنها به تفسیر نتایج و یافته‌ها پرداخت.

نتایج

بخش «نتایج» در ساختار مقاله isi بخشی است که در آن بدون هیچ‌گونه تفسیر یا توضیحی یافته‌های پژوهش، به ترتیب منطقی و با استفاده از ابزارهای مختلف، مانند متن، نمودار، شکل، جدول و غیره ارائه می‌شوند. این بخش از مقاله همواره با توضیح متنی نتایج کلیدی کار آغاز می‌شود و در ادامه نتایج به صورت تفصیلی با عدد و رقم و ابزارهای نمایشی به خواننده ارائه می‌شوند.

مراجع

در این بخش فهرستی از تمام مراجعی که پژوهشگر در متن مقاله خود به آنها استناد کرده است، به ترتیب حروف الفبا، آورده می‌شود. نوشتن آدرس هر مرجع دارای چارچوب و استاندارد خاصی است که در نوشتار دیگری به تفصیل توضیح داده خواهد شد. توجه کنید که این بخش با «کتابشناسی» متفاوت است. در کتابشناسی مراجعی معرفی می‌شود که برای مطالعه بیشتر درباره موضوع مفید هستند و شما ممکن است در متن مقاله به آنها ارجاع مستقیمی نداده باشید.

معتبر ترین مجلات isi در جهان

موسسه ISI لیست تمامی مجلاتی را که در این موسسه نمایه می شود، به صورت رایگان در وب سایت خود قرار داده است. با مراجعه به وب سایت موسسه ISI می توانید لیست تمامی مجلات  نمایه شده را دریافت نمایید.

در حال حاضر بسیار دیده شده است که مجلات جعلی با کلاه برداری و مدارک جعلی خود را تحت عنوان مجلات ISI معرفی کرده اند و بسیاری از محققین جوان که آشنایی کافی به مجلات ندارند، در دام این مجلات جعلی میفتند.
اما روش‌های مختلفی برای فهمیدن این که یک مجله واقعا ISI هست یا نه، وجود دارد. از جمله این روش‌ها مراجعه به بخش جستجوی مجلات سایت تامسون رویترز  جستجوی نام مجله است. روش دیگر استفاده از مرورگر گوگل می باشد که در عرض چند لحظه نتایج را به شما نشان می دهد.

استفاده از سایت تامسون رویترز برای تشخیص ISI بودن مجله

  1. ابتدا به سایت www.thomsonreuters.com می روید.
  2. در این سایت یک جعبه جستجو وجود دارد. که می توان نام مجله را در مستر جورنال لیست تامسون روترز پیدا کرد.  بهتر این است که ما جستجو را بر اساس issn انجام دهیم تا هم جستجوی ما تخصصی باشد و هم به مشکل برنخوریم. دقت شود که میان 4 رقم اول و 4 رقم دوم یک علامت – گذاشته شود و یا به تعبیر دیگر، شماره ISSN را کامل و بدرستی وارد کنید.
  3. نتیجه جستجوی شما اگر در یکی از موارد زیر یافت شود، مجله فوق ISI خواهد بود. 

 Science citation index expanded: SCIE

Social Science citation index

نکته خیلی مهم: برخی از مجلات که ایمپکت فاکتورشان در پایگاه فوق محاسبه نشده است و در هیچ کدام از مکان های a و b نیست اما جز آی اس آی هستند. لیکن این مجلات در آدرس زیر ذخیره شده اند. لازم به ذکر است که این مجلات همتراز با مجلاتی که در جورنال سایتیشن ریپورت حاضرند هستند.

Arts and humanities citation index

برخی از مجلات هستند که در هیچ کدام از پایگاه های فوق الذکر نیستند. برای آنکه بفهمیم آیا یک مجله در یکی از سه پایگاه فوق  حاضر است یا خیر, این است که به همان آدرس برویم و در بالای صفحه سمت راست که نگاه کنیم سه عدد فایل PDF را برای دانلود قرار داده شده که هر کدام مربوط به یکی از این سه پایگاه مورد اشاره است.

استفاده از  سایت موسسه ISI برای تشخیص ISI بودن مجله

یکی دیگر از راه های بررسی اعتبار مجلات ISI مراجعه به بخش Master Journal List موسسه ISI می باشد. در بخش جستجو این سایت، نوع جستجو (Search Type) را بر روی ISSN قرار دهید و در بخش Search Terms، شماره شناسه بین المللی (ISSN) مجله را وارد نمایید و بر روی Search کلیک نمایید. اگر مجله در موسسه ISI نمایه شده باشد در صفحه بعد مشخصات آن ظاهر می شود.
اگرمجله ای در تامسون ثبت نشده باشد، پس از جستجوی با پیغام “ No matches found for the query” مواجه خواهید شد. مشاهده این پیغام به معنی عدم وجود اطلاعات مورد جستجو در موسسه ISI است. این پیغام یعنی مجله ای با این مشخصات در موسسه ISI نمایه نشده است و این مجله ISI نیست. البته بهتر است قبل از اینکه در خصوص مجله نتیجه قطعی بگیرید شیوه های دیگر جستجو را نیز امتحان کنید. جستجو با عنوان کامل مجله و جستجو با عنوان کوتاه شده مجله شیوه های دیگر جستجو اطلاعات در موسسه ISI است.

6 دیدگاه در “ساختار مقاله isi – شرح مختصر اجزای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...